BLOG

kozy legary kantówki bielsko

Podbudowa tarasu z drewna – co wybrać?

Zanim rozpoczniesz budowę tarasu z drewna, dobrze wszystko przemyśl i rozplanuj. Pozwoli ci to zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy, co z pewnością pozytywnie wpłynie na efekt końcowy. Zacznij od wybrania odpowiedniej podbudowy, która musi być równa, twarda i stabilna. Do wyboru masz kilka opcji. Taras z drewna, możesz ułożyć na gruncie, na tłuczniu lub na betonie. Niezależnie od tego, co wybierzesz, jeśli przestrzegać będziesz podstawowych zasad sztuki budowlanej, taras służyć ci będzie przez wiele lat.

Drewniany taras – jaką podbudowę wybrać?

Podbudowa tarasu z drewna, to bardzo ważny, a nawet kluczowy element całej konstrukcji. Jeśli coś zaniedbasz, taras może stracić swoją stabilność i konieczna będzie przebudowa, a tego z pewnością byś nie chciał. Oto trzy rodzaje podbudowy. Wybierz tę, którą uznasz za najlepszą i dopasowaną zarówno do rodzaju tarasu, jak i miejsca jego budowy.

Grunt jako podbudowa pod taras z drewna

Zanim wykonasz słupki pod konstrukcję, musisz zdjąć wierzchnią warstwę ziemi, która zawiera substancje organiczne. Gnijąc, spowodują one zmniejszenie objętości i zapadanie się nawierzchni. Wystarczy usunięcie ziemi na głębokości do 30 cm. Gdyby ziemia była gliniasta, ułóż na niej geowłókninę.

Kiedy wszystko będzie gotowe, umieść w ziemi betonowe słupki fundamentowe. Stanowić będą oparcie dla rusztu krzyżowego i legarów, do których przymocujesz deski tarasowe.

Podbudowa z tłucznia

Po zdjęciu wierzchniej warstwy ziemi, zrób niewielkiej grubości (ok. 10 cm) podsypkę z piasku. Zanim nałożysz kolejną warstwę, piasek mechanicznie zagęść. Możesz to zrobić z pomocą zagęszczarki płytowej jednokierunkowej. Przed ubiciem, warstwę piasku zwilż tak, by nie był mokry, ale by dało się wyczuć wilgoć. Następnie, wysyp tłuczeń, czyli specjalny rodzaj kruszywa łamanego, składającego się z różnych odmian skał. Na tak przygotowanym podłożu, umieść regulowane wsporniki, do których przytwierdź legary. Do nich zaś, za pomocą kleju, nierdzewnych wkrętów lub blaszek, przymocuj deski tarasowe.

Drewniany taras na podbudowie z betonu

Podbudowa tarasu z drewna, może też być wykonana z betonu. W takim przypadku, wylewka musi mieć co najmniej 10 cm grubości. Nie zapomnij o 3% spadku, by na całej powierzchni, nie zatrzymywała się woda. Po wyschnięciu, zabezpiecz beton farbą poliuretanową. Gdy ten etap masz już za sobą, na specjalnych wspornikach, zamontuj legary i sprawdź, czy całość trzyma poziom. Ostatnia część konstrukcji – deski tarasowe, po dopasowaniu i ewentualnym przycięciu, przykręć do legarów, za pomocą nierdzewnych wkrętów.

Logo modrzewiowy - drewno deski kozy, bielsko, oświęcim, żywiec, kęty

KONTAKT

730289088

Informacje zawarte na niniejszej stronie, maja charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1. Kodeksu Cywilnego.