BLOG

dom z deskami elewacyjnymi

Jak dbać o deski elewacyjne

Niezależnie, jakie drewno wybierzesz, warto dbać o deski elewacyjne, już od samego początku ich użytkowania. Jeśli ich nie zaimpregnujesz, narazisz je na działanie zarówno niekorzystnych czynników atmosferycznych, jak i szkodników, czy grzybów. Nie jest to skomplikowana czynność, ale by zrobić to dobrze, należy pamiętać o kilku szczegółach.

Jak dbać o deski elewacyjne

Zwykle, wiedzy tej brakuje za pierwszym razem. Dlatego warto od samego początku, nauczyć się robić to dobrze i dokładnie. Dzięki temu, nie tylko uzyskasz zamierzony efekt, ale też dłużej cieszyć się będziesz piękną elewacją. Oto kilka wskazówek, na temat tego, jak dbać o deski elewacyjne.

Zanim zaimpregnujesz deski elewacyjne

Niezależnie, czy impregnujesz swoją elewację po raz pierwszy, czy kolejny, zawsze musisz zadbać o dobre przygotowanie powierzchni desek i czas, w którym to zrobisz.

Pogoda nie może być deszczowa. Temperatura powietrza nie powinna być niższa niż 5 i wyższa niż 25 stopni Celsjusza. Zbyt niska, zablokuje wchłanianie, a zbyt wysoka spowoduje szybkie odparowanie rozpuszczalnika.

Gdy chodzi o deski elewacyjne, drewno musi być suche, czyste i odtłuszczone. Gdy to kolejna impregnacja, usuń wcześniejsze powłoki, aż do ukazania się surowej powierzchni.

By uzyskać lepszy efekt i zachować zdobienia, warto dobrze oszlifować drewno. Wpłynie to też pozytywnie, na działanie zabezpieczające samego preparatu.

Impregnat – na co zwrócić uwagę

Niemałe znaczenie ma wybór odpowiedniego preparatu do impregnacji.W impregnacie, ważna jest ilość substancji, które zapewniają ochronę powierzchni desek elewacyjnych zarówno przed owadami, jak i zagrzybieniem. Sprawdź też, jak głęboko wnika w drewno i czy obniża jego chłonność. Poza tym, powinien być odporny na wymywanie przez wodę.

Impregnaty mają działanie zarówno ochronne, jak i poprawiające walory estetyczne i na to również zwróć uwagę.

Metody impregnacji

Do wyboru masz kilka metod. Możesz wybrać tę, która w twoim przypadku sprawdzi się najlepiej lub połączyć kilka, by impregnacja była dokładniejsza.

Zwykle, do impregnacji drewna, stosuje się

  • impregnację ciśnieniową,
  • malowanie pędzlem,
  • nacieranie środkiem impregnujących,
  • kąpiele drewna w impregnacie,
  • natryskiwanie.

Jak często impregnować deski elewacyjne

Nie wystarczy wiedzieć, jak dbać o deski elewacyjne, ale trzeba robić to co kilka lat. Dzięki temu, nie dopuścisz do powstania większych szkód. Gdy chodzi o szczegóły, czyli, jak często impregnować drewno, zależy to od jego rodzaju i wcześniejszej obróbki. Poza tym, pamiętaj o cyklicznym myciu elewacji, specjalistycznymi środkami, które nie zniszczą wcześniejszej impregnacji. Wpłynie to pozytywnie na dobrą kondycję ich struktury.

Logo modrzewiowy - drewno deski kozy, bielsko, oświęcim, żywiec, kęty

KONTAKT

730289088

Informacje zawarte na niniejszej stronie, maja charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1. Kodeksu Cywilnego.