BLOG

Deski tarasowe gładkie czy ryflowane? Które się u Ciebie lepiej sprawdzą?

Drewniane tarasy przeżywają renesans. Nie tylko są stylowe i gustowne, ale także praktyczne i nadzwyczaj odporne. Do tego odpowiednia impregnacja jeszcze bardziej wzmacnia ich wytrzymałość. Coraz więcej osób się więc zastanawia, czy postawić na deski tarasowe ryflowane, czy gładkie. Te pierwsze mają charakterystyczne wyżłobienia, drugie zaś bardziej widoczne włókna w drewnie. Które się lepiej u Ciebie sprawdzą?

Jakie są zalety desek tarasowych gładkich i ryflowanych?

Deski tarasowe powstają z różnych rodzajów drewna, a coraz więcej osób zwraca uwagę na ich strukturę. Można się zdecydować na gładką deskę tarasową lub ryflowaną o nierównej powierzchni. Charakteryzują ją podłużne rowki o szerokości około 3-5, które zazwyczaj przebiegają równolegle wzdłuż deski.

Na deski tarasowe gładkie decydują się osoby, które cenią jednolitą powierzchnię. Ponadto nie mają one żadnych wgłębień, więc drewniane włókna są bardziej widoczne. Dla wielu osób jest to dodatkowy atut, tym bardziej, jeśli preferują naturalne piękno i dekoracyjny rysunek podłoża. Są one również łatwiejsze w pielęgnacji, gdyż nie mają rowków, w które wchodziłby piasek, liście i brud.

Deski tarasowe gładkie można sprawniej odnowić, a aplikacja środków zabezpieczających przebiega szybciej. Szlifowanie nie jest trudne, więc z łatwością zmienisz nawet ich kolorystykę. Deski tego typu nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Deski tarasowe ryflowane również pełnią funkcję dekoracyjną. Ich charakterystyczne rowki mają różne kształty i wielkości, a większe wzory świetnie się sprawdzą na dużych powierzchniach. Co istotne deski znakomicie odprowadzają nadmiar wody. Wyżłobienia szybciej transportują ją podczas deszczu, dzięki czemu nie zbiera się ona na tarasie. Jednocześnie wpływa to na funkcję antypoślizgowe desek tarasowych ryflowanych. W pewien sposób zapobiegają poślizgnięciom i upadkom, co się przekłada na bezpieczeństwo właścicieli.

Deski tarasowe gładkie czy ryflowane? Jakie polecają eksperci?

Tak naprawdę na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twojego gustu i preferencji. Deski gładkie, jak i ryflowane pełnią funkcję dekoracyjną – chociaż w odrobinę odmienny sposób. Te pierwsze łatwiej poddasz renowacji, na drugich jednak nie widać zbytnio zarysowań i pęknięć.

Obydwie wersje są odporne i solidne, zwłaszcza jeśli wybierzesz dobre drzewo. Popularnością cieszy się modrzew, zarówno europejski, jak i syberyjski. Nie tylko są one niewrażliwe na uszkodzenia, ale mają nawet właściwości kwasoodporne.Modrzew nie jest podatny na grzyby i cechuje go wysoka ognioodporność. Często jest wykorzystywany do budowy mostów, co potwierdza jego solidność, cenioną w budownictwie.

Logo modrzewiowy - drewno deski kozy, bielsko, oświęcim, żywiec, kęty

KONTAKT

730289088

Informacje zawarte na niniejszej stronie, maja charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1. Kodeksu Cywilnego.