BLOG

Deski podłogowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze drewna

Deski podłogowe, czy panele? Być może, zastanawiasz się właśnie nad wyborem materiału na podłogę do mieszkania lub domu i nie wiesz, co byłoby najlepsze. Na pewno nie jest to bez znaczenia, bo podłogi nie kładzie się często i raczej chce się mieć spokój na wiele lat. Na co zwrócić uwagę, wybierając deski podłogowe? Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewna na deski podłogowe?

Podłoga z desek, ma być nie tylko trwała, ale też dobrze wyglądać i pasować do charakteru pomieszczenia. Gdy wybierać będziesz deski podłogowe, zwróć uwagę na trzy najważniejsze parametry:

Twardość

Do wyboru masz co najmniej kilka gatunków drewna, od miękkich, do tych bardzo twardych. Jeśli szukasz czegoś do sypialni, dobrym pomysłem będzie drewno brzozy. Nie sprawdzi się ona jednak w salonie albo w holu, gdzie w ciągu dnia, zwykle jest duży ruch i podłoga jest mocno eksploatowana przez mieszkańców. Tu, wskazane są deski podłogowe z modrzewia, dębu lub jesionu. Są twarde, a dzięki temu też trwalsze.

Wygląd i estetyka

Gdy już masz swojego faworyta, czas na argument w postaci wyglądu. Desek podłogowych nie kładzie się po to, by już wkrótce przykryć je wykładziną. Mają pasować do sprzętów, mebli, koloru ścian i dodatków, tworząc w ten sposób harmonijną całość. A ponieważ z gustami się nie dyskutuje, trudno ci coś doradzić, gdy chodzi o wygląda twojej przyszłej podłogi.

Cena

Nie jest bez znaczenia, choć nie powinna być najważniejsza. Jak zapewne się domyślasz, gatunki krajowe, są tańsze od egzotycznych, co nie znaczy, że gorsze gatunkowo. Patrząc na cenę desek podłogowych, zwracaj też uwagę na sposób ich wykończenia i dowiedz się, czy drewno było odpowiednio wysezonowane.

Deski podłogowe z modrzewia syberyjskiego

Podłoga z drewna litego, jest dużo trwalsza, niż zwykłe panele. Modrzew syberyjski, pod względem twardości, porównywalny jest z dębem. To najtwardsze drzewo iglaste, a przy tym dość lekkie, co sprawia, że chętnie używane jest w budownictwie. Inną jego zaletą jest niski skurcz styczny i promienisty, dzięki czemu, jest bardziej odporny na odkształcenia wzdłużne i poprzeczne.

Jeśli zdecydujesz się na deski podłogowe z twardego drewna, z pewnością służyć ci będą przez lata. Nawet, gdy z czasem stracą nieco swoją pierwotną świeżość, wystarczy zwykłe cyklinowanie, by przywrócić im dawny blask i wydobyć to, co w nich najlepsze.

Logo modrzewiowy - drewno deski kozy, bielsko, oświęcim, żywiec, kęty

KONTAKT

730289088

Informacje zawarte na niniejszej stronie, maja charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1. Kodeksu Cywilnego.