BLOG

Czym zabezpieczyć drewno i jak zrobić to najlepiej?

Zrobienie tarasu z drewna, mebli ogrodowych, czy drewnianej elewacji, wydaje się być dobrym i wartym realizacji pomysłem. Jeśli jednak chcesz cieszyć się pięknem, trwałością i długowiecznością materiału, którego użyjesz, musisz o niego odpowiednio zadbać. Czym zabezpieczyć drewno i która metoda impregnacji, będzie najlepsza?

Dlaczego warto impregnować drewno?

Zanim dowiesz się, czym zabezpieczyć drewno, warto wiedzieć, po co się to robi.

Nawet najpiękniejsze drewno, użyte do budowy tarasu, z czasem zmieni swój kolor. Możesz temu zapobiec, stosując impregnację. Twój taras nie tylko zyska na wyglądzie, ale też przedłużysz czas jego użytkowania. Drewna zabezpieczonego specjalnym preparatem, nie zniszczy słońce, deszcz, czy też warunki panujące zimą. To też dobra ochrona przed pleśnią i szkodnikami. 

Czym zabezpieczyć drewno?

Odpowiedź wydaje się prosta. Idziesz do sklepu i prosisz o impregnat do drewna. Taki preparat, to środek chemiczny na bazie wody, albo organicznych rozpuszczalników. Łatwo wnika wgłąb surowego drewna, zapewniając mu tym samym kompleksową ochronę. Wzmacnia strukturę drewna i zabezpiecza je przed wilgocią, słońcem, ogniem, grzybami, pleśnią, glonami oraz owadami. Zwykle też, dzięki pigmentom, nadaje drewnu kolor, nie przysłaniając jego naturalnej struktury.

Możesz też spotkać impregnaty, które chronią tylko przed wybranymi czynnikami. Stosując je, zabezpieczysz drewno tylko przed wodą, albo tylko przed ogniem. Inne, stworzą barierę ochronną przed promieniami słońca, albo przed szkodnikami. Ważne jest więc, byś przed zakupem, doradził się sprzedawcy lub dokładnie przeczytał etykietę na opakowaniu.

Po nałożeniu impregnatu, nałóż na drewno powłokę wykończeniową w postaci oleju, lakieru lub wosku, jeśli chcesz, by widoczne były naturalne słoje.

Impregnacja drewna – jak zrobić to najlepiej?

Wybór odpowiedniego impregnatu, to nie wszystko. Zanim go użyjesz, zadbaj o dobre przygotowanie drewnianych elementów. Muszą być przede wszystkim suche, wysezonowane i zdrowe. Oczyść je z kurzu, zabrudzeń i organicznych nalotów. Nie bez znaczenia, są też warunki zewnętrzne, panujące w miejscu, gdzie będziesz to robić. Staraj się unikać zarówno upalnych, jak i zbyt wilgotnych dni. 

Jeśli chodzi o metodę, preparaty do impregnacji możesz nakładać za pomocą wałka, pędzla lub metodą natryskową. Jeśli wybierzesz pędzel lub wałek, napracujesz się więcej, ale zrobisz to dokładniej i oszczędniej. Ta metoda, sprawdza się zwykle przy niewielkich powierzchniach i drobniejszych elementach. W innym przypadku, choć czasem trzeba będzie w niektórych miejsca użyć pędzla, lepsza wydaje się metoda natryskowa.

Logo modrzewiowy - drewno deski kozy, bielsko, oświęcim, żywiec, kęty

KONTAKT

730289088

Informacje zawarte na niniejszej stronie, maja charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1. Kodeksu Cywilnego.